Ako na čistenie čalúneného nábytku? Poradíme vám!

07.04.2020

Čalúnený nábytok je súčasťou väčšiny domácnosti a nemusí ísť len o sedačku alebo kreslá. Obľúbené sú aj čalúnené postele, stoličky, lavice alebo dokonca nočné stolíky. O takýto nábytok sa ale treba starať podľa toho, z akého materiálu je čalúnenie. Viete ako šetrne a efektívne čistiť ekokožu, textil alebo kožu?

Textilné čalúnenie

V súčasnosti máte obrovský výber textilného čalúnenie a netýka sa to len farby a vzorov. Sedačky, kreslá ale aj čelo postele majú často čalúnenie z mikrovlákna, ktoré je príjemné. Tento materiál výborne vyzerá a na dotyk najviac pripomína semiš. Ak chcete takýto nábytok vyčistiť zvyčajne vám bude stačiť čistá voda alebo mydlová voda a handrička. Voči nečistotám odolné poťahy sú vyrobené z kombinácie bavlny a polyesteru (tzv. mikroplyš). Nábytok s takýmto čalúnením nie je úplne bežný, ale stojí za to po ňom zapátrať, pretože je odolný voči oteru a ľahko sa čistí, najlepšie na mokro s vlhkou handričkou.


Vyhnúť by ste sa mali obyčajným bavlneným poťahom, ktoré sú pomerne náchylné na znečistenie a veľmi ťažko sa čistia. Pokiaľ máte doma malé deti alebo chováte v byte domáce zvieratko vyberajte si skôr poťahy, ktoré sú snímateľné a dajú sa oprať. Dobrou voľbou sú aj materiály, ktoré odpudzujú tekutiny a teda nimi látka nenasiakne. Na ich odsatie vám postačí suchá handrička. Pri čistení sa v prvom rade držte odporúčaní od výrobcu.

Textilné čalúnenie je potrebné aj vysávať, pretože sa na ňom zachytáva prach. Aspoň raz za týždeň by ste preto mali sedačku či kreslo povysávať. Použiť sa dá aj vysávač s mokrým vysávaním. Vyhýbať by ste sa mali chemickým prípravkom, častému a intenzívnemu drhnutiu kefkou. Látka sa môže nenávratne znehodnotiť alebo zmeniť svoj odtieň. Ak je nábytok silne znečistení napríklad škvrnou od vína, kávy a pod. použite prípravky určené na typ látky, z ktorej je nábytok vyrobený. V prípade, že sa vám škvrny nepodarí odstrániť alebo chcete vyčistiť celý povrch bude vhodné obrátiť sa na odborníka a nechať si nábytok vytepovať.

Kožené čalúnenie a ekokoža

Nábytok potiahnutý pravou kožou pôsobí luxusne a elegantne. Samozrejme je o poznanie drahší ako ten s textilným alebo koženkovým čalúnením. Koža nevsiakne tekutiny tak rýchlo ako niektoré iné materiály a tak máte zopár sekúnd navyše, aby ste stihli zakročiť. Základom je ale pravidelná impregnácia kože, ktorá by sa mala robiť aspoň každých 6 mesiacov. Vďaka tomu bude váš kožený nábytok krásny a predĺžite jeho životnosť. Na čistenie stačí použiť navlhčenú handričku vo vode so saponátom. Keď kožu čistíte od škvŕn vlhkou handričkou, mala by sa impregnácia zopakovať. Používať by ste mali výhradne prípravky určené na ošetrovanie kože. Z kože treba pravidelne utierať prach. Ak si zo škvrnami neviete samy poradiť, alebo sa obávate poškodenia zavolajte si na čistenie odborníka. Profesionálne čistenie si vyžaduje aj brúsená koža, pretože je chúlostivejšia a proces je náročnejší. Naimpregnovať ju ale zvládnete aj samy.

Tagy článku:

Napríklad 'jedálenská stolička' alebo 'dub'