Ako efektívne zariadiť pracovňu?

07.04.2020

V súčasnej dobe, kedy značný podiel povolaní si vyžaduje prácu s počítačom a pre mnohých sa dokonca stáva jediným „pracovným nástrojom“. Vďaka ľahkej elektronickej komunikácii môžeme vykonávať prácu práve z pohodlia Vášho domova. A preto nie je ničím výnimočné, že v mnohých rodinných domoch alebo v bytoch mávame kanceláriu – pracovňu.

Priestorové dispozície pracovne

Než si zaobstaráte do pracovne, či pracovného kúta nábytok, mali by ste si dobre rozmyslieť, aká pracovná náplň Vás tu čaká a akú dobu tu budete tráviť. Úplne iné nároky by sa mali klásť na rodinný PC stolík a iné na plnohodnotné pracovné miesto. Pretože si kanceláriu zriaďujeme v bydlisku, nekladú sa na jeho hygienické parametre nároky ako na priestory, ktoré Vám k práci poskytuje zamestnávateľ. Tieto požiadavky však vznikli zo skúseností a je vždy dobré k nim prihliadať. Najčastejšou podobou domácej pracovne je zvyčajne štandardné kancelárske miesto s pracovným stolom, stoličkou a úložnými priestormi.


Z hľadiska delenia priestor v byte sa pracovňa radí do spoločenskej časti. Tým skôr, ak v nej prijímate napríklad klientov. Z tohto dôvodu by mala byť čo najbližšie ku vstupu do bytu alebo mať ideálne vstup vlastný. Riešenie, ktoré nevyžaduje priechod inou obytnou miestnosťou, by malo byť samozrejmé. Ak máte možnosť, realizujte v jej blízkosti pohotovostné WC. Legislatíva upravujúca požiadavky na trvalé pracovisko (zákonník práce a iné) vyžaduje svetlú výšku priestoru do 20 m2 min. 2,5 metra, 21-50 m2 a potom 2,6 metra. Kancelárske pracovné miesto by malo byť prirodzene osvetlené (teda oknom) a prirodzene vetrateľné. Objem vzduchu na jedného zamestnanca pri práci vykonávanej v sede musí byť min. 20 m3. Z predchádzajúcich podmienok si možno vytvoriť predstavu, ako by mala vyzerať Vaša pracovňa. V prípade pracovného kúta v rámci inej miestnosti pôjde o kompromis.

Policové regály

Pri výbere úložného kancelárskeho nábytku (policové regály) do priestorovo obmedzenej pracovne zohľadnite jeho hĺbku – často sa vyrába v hĺbke 40 cm, pritom kratšia strana najväčšieho krúžkového šanónu na archiváciu formátov A4 má iba 28 cm. Pre prácu s papierovým materiálom oceníte okrem stolov aj nástenky. Mimo obligátne korkové alebo polystyrénové povrchy, existuje rad elegantnejšie vyzerajúcich povrchov – ako napr. tuhá pena na báze linolea alebo textilu.

Tagy článku:

Napríklad 'jedálenská stolička' alebo 'dub'